Kiedy nie można lecieć balonem?

Latamy jak tylko pogoda nam na to pozwoli. Uwielbiamy eksplorować nieznane tereny, wylatywać ponad chmury, jak i realizować nietypowe marzenia naszych klientów. W tym wszystkim Twoje bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze i zawsze jest dla nas priorytetem. Dlatego loty balonem mogą odbywać się tylko w odpowiednich warunkach pogodowych.

Co jest bardzo ważne – decydującym czynnikiem nie jest „postrzegana” pozornie dobra pogoda. Podstawą decyzji są lotnicze komunikaty meteorologiczne w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem naszego pilota.

Ostateczną decyzję w sprawie lotu podejmuje pilot na miejscu startu.

Najlepszą pogodę gwarantują rozległe, stabilne układy wyżowe. Opady atmosferyczne, czy to deszcz, czy to śnieg wykluczają możliwość lotu.

Nie latamy, jeśli pojawia się ryzyko wystąpienia burzy w promieniu 50 km od miejsca startu.

Prędkość wiatru przy ziemi nie powinna przekraczać w porywach ok. 2 m/s (7,5 km/h) dla wzlotów na uwięzi i ok. 4 m/s (15 km/h) dla lotów swobodnych.

Miejsce startu jest determinowane kierunkiem wiatru, który wieje w danym dniu. Dlatego, jeśli zależy Tobie na locie z danego miejsca, powiadom nas o tym. Wówczas tak ustalimy termin naszego spotkania, by spełnić Twoje marzenie o przelot nad wymarzonym obszarem.

W pogodne, ciepłe dni w godzinach około południowych na skutek nagrzewania podłoża przez słońce powstają w powietrzu silne prądy konwekcyjne, które są bardzo niebezpieczne dla balonu.

Sprawdź pogodę samodzielnie

PRZED ZAREZERWOWANIEM TERMINU LOTU SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY – LATAMY O KAŻDEJ PORZE ROKU!

 

Każda pora roku gwarantuje nam niezapomniane, zapierające dech w piersiach widoki. To, co zasadniczo je odróżnia to występowanie zjawiska określanego termiką.

Z termiką mamy do czynienia głównie w gorące, słoneczne letnie dni, kiedy ziemia bardzo mocno się nagrzewa powodując powstawanie w powietrzu silnych prądów konwekcyjnych. Balony nie są przystosowane do lotów w takich warunkach. Ciepłe powietrze mogłoby wynieść balon w zupełnie nieoczekiwanym kierunku uniemożliwiając w ten sposób sprawowanie nad nim pełnej kontroli.

Stąd latem latamy albo tuż po świcie, 2 – 3 godziny po wschodzie słońca albo w godzinach popołudniowych, na 2 – 3 godziny przed zachodem słońca. Czasem, kiedy gruba warstwa chmur pokrywa niebo zdarza się, że nawet przy silnym nasłonecznieniu termika nie występuje. Jednak odradzamy planowanie lotów w takie dni, gdyż często nie dochodzą one do skutku.

W miesiącach zimowych termika prawie nie występuje i loty odbywają się w ciągu całego dnia.

Gdzie sprawdzać pogodę?

Sprawdzone aplikacje